A Zetelaka környéki tanyavilág kialakulásának az oka, hogy a falu létszámgyarapodása illetve a földalap használatában végbement változásoknak köszönhetõen szükségessé vált a falu környékén fekvõ kaszálók, legelõk feltörése és szántókká való átalakítása gabona termesztésre ami a mindennapi kenyerûket biztosította. Így szükségessé vált a távol esõ hegyvidék adta természetes legelõk és irtványok során nyert kaszáló kihasználása amelyek kezdetben alkalmi szálláshelyek, késõbb gyér tanyavilággá alakulnak át: Zeteváralja, Deság, Ivó, Sikaszó és Küküllõmezõ falvai, amelyek közigazgatásilag ma is Zetelakához tartoznak, az anyaközséghez.
Hamar kevésnek bizonyult a megmûvelt terület a falu létszámához viszonyítva, de a zetelaki ember sem riadt vissza a munkától, és ahogy lehetett, úgy segített magán. Mûvelés alá fogták az addig terméketlen, bokros területeket. Természetesen ez hosszú és kitartó munkát követelt.
A népesség gyarapodásával lehet magyarázni azt is, hogy a falutól 10-15 km-re erdei házak és az állatoknak istállók, szénapadlások épültek. Erre a kényszer szorította a zetelaki népet. Amikor már igen sok volt a lakosság, megkezdõdik a szántóföldi földmûvelés. Természetesen ez a takarmány termesztés csökkenéséhez vezetett, melynek következménye az állatállomány rohamos csökkenése: a lakosság ráébredt arra, hogy a kaszálókat valahol pótolni kell. Ekkor kezdik az erdõket nagy mértékben irtani: terjedelmes tisztások keletkeznek, és itt kezdték termelni az állatoknak szükséges szénamennyiséget.
Késõbb felismerik, hogy ebben az õserdõben levõ földben még a szántóföldi kultúrnövényeket is meg lehet termelni. Így kezdik termelni a burgonyát, zabot, rozst és kis mértékben - ahol megterem - a búzát is. A kukorica viszont itt már nem terem meg. Ezekre az erdõktõl elbódított területekre kis házakat és istállókat építettek. Általában minden módosabb gazdának volt egy háza a faluban, de ugyanakkor volt egy "kis pajtás helye" az erdõn is. Az erdõn csak nyáron tartózkodtak, a "szénacsinálás" idején. Késõbb a népesség szaporodásával egyes családok felköltöztek az erdõre lakni. Leginkább a fiatal házasok hagyták el a falut, és már télen is itt laktak, csak ritkán mentek le a faluba vagy városba, amikor valamit vásároltak, vagy amikor valaki meghalt.
Ugyan is csak csak a központban van temetõ: ha egy erdei ház lakója halt meg, azt haza kellett vinni a faluba, mert a pap nem ment fel az erdõre temetni; persze nem csak a papon múlott a dolog, hiszen az erdei tanyán nem volt temetõhely sem.
Voltak olyan gazdák is, akik nem költöztek fel véglegesen az erdõre, de mégis tartottak fenn egy kis házikót és egy kis istállót nyári szállásnak, "szénacsinálni", és amikor ezzel végeztek, hazamentek a faluba. De a szénát nem vitték mind be a faluba, hanem ott hagyták az erdõn, a szénapadláson (az udorban). Tavasz felé, amikor már fogytán volt Otthon a takarmány, és a hideg tél is már nagyjából elmúlt, a gazda vagy valamelyik legényfia felhajtotta az állatokat az erdei szállásra - csak a fejõstehenet hagyták otthon a gazdaasszony gondozására bízva.
Amíg az állatok az erdõn tartózkodtak, az ott összegyûlt trágyát szét hordták a kaszálókra. Ami trágya már késõn gyûlt össze, azt gondosan egy rakásba rakták, ahol az õszig maradt.
Idõk folyamán a lakosság tovább szaporodott, s a települések egyre gyarapodtak: újabb házak épültek úgy, hogy valóságos falvakká alakultak.
Ezek szétszórt települések. A szétszórtság oka, hogy minden gazda általában a birtoka közepére építi fel a házát. A birtokok nincsenek szétaprózva, egy tagban vannak, melyet mindenki a szomszédtól függetlenül mûvel meg. Az utak általában a birtokok között húzódnak el, nem szelik keresztül senki földjét. Minden gazda az õ telkét "erdei kerttel" keríti be.Ez 4-5 darab vékony fenyõfából áll, amelyek úgy vannak egymás fölé helyezve, hogy köztük a távolság 25-30 cm. Így legalábbis a nagyobb állatok nem tudnak keresztül menni.
A faluszerkezet fejlõdésének következõ lépése napjainkban történik: újabban Zeteváralján, Ivóban, Sikaszóban szépen alakul ki az utcahálózat.
Egyházilag is nagy változás történt. Új egyházközség (plébánia) alakult ki Zeteváralja központtal. Ide tartoznak: Zeteváralja, Ivó, Deság, Sikaszó, Küküllõmezõ és a Gyergyóújfalutól ide csatolt Libán falu.
Ivó
Zetelaka községhez tartozó kis település, amely az utóbbi években híresült el a vendégházairól, szálláshelyeirõl. Ma már a turisták egyik közkedvelt helye. Az egyre sûrûbben beépített település egykori tanyavilágból alakult ki. 1956-ig adatai a községéhez voltak számítva. 1956-ban Ivópataka néven Udvarhely vármegye Udvarhelyi járásához tartozott. Az iskolai oktatás 1942- ben indul be 46 tanulóval Nagy Károly tanító vezetésével. Ma Hargita megye Zetelaka községhez tartozó települése.